Trudny kraj dla przedsiębiorców

Polska znalazła się na 74 miejscu wśród blisko 180 krajów w rankingu dotyczącym łatwości prowadzenia działalności gospodarczej. Za nami sklasyfikowano m.in. takie kraje jak Rosja (106) i Grecja (100). Niestety, miejsce Polski jest najniższym spośród wszystkich członków Unii Europejskiej wynika z opublikowanego w środę badania Banku Światowego i Międzynarodowej Korporacji Finansowej „Doing Business 2008”, które określa miejsce 178 gospodarek w zakresie łatwości prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o 10 wskaźników regulacji dotyczących biznesu.

Wśród najwyżej ocenionych krajów Europy Wschodniej i Azji Centralnej znalazły się Estonia (17), Gruzja (18), Łotwa (22), Litwa (26), Słowacja (32), Armenia (39), Węgry (45), Bułgaria (46) i Rumunia (48). W rankingu ogólnym Polska spadła, w porównaniu do poprzedniego roku, o sześć miejsc. To efekt tego, że kraje, które znajdowały się na podobnych miejscach w rankingu, przeprowadziły w latach 2006/2007 więcej reform niż Polska. Przodującym reformatorem w regionie jest Chorwacja, która znalazła się w pierwszej dziesiątce.

Autorzy raportu przygotowali też wskazówki dla Polski. Potencjalne reformy, które mogłyby ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w naszym kraju obejmują likwidację wymogu dotyczącego wielkości kapitału, przyśpieszenie procesu udzielania pozwoleń na budowę oraz rozszerzenie możliwości płacenia podatków online. Według ekspertów jeżeli Polska przeprowadziłaby reformy sugerowane w raporcie, mogłaby osiągnąć znaczny wzrost swojej pozycji w rankingu ogólnym, tak jak to miało miejsce w przypadku Gruzji i Chorwacji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: