Dodatek nocny przy umowie zlecenia

Pracuję na umowę-zlecenie. Jakie przysługują mi świadczenia pracując w nocy? Czy należy się dodatek nocny, jak długo można pracować na umowę zlecenie w tym samym zakładzie, czy jest określona ilość podpisywania umów. Jeżeli są przestoje w produkcji i pracownik nie ma pensji czy może żądać od pracodawcy ubezpieczenia? (Łukasz)

<!–0–>Odpowiedź eksperta

Niestety, nic Panu nie przysługuje z wyjątkiem wynagrodzenia ustalonego w umowie zlecenia. Dodatek za pracę w nocy, ograniczenia w podpisywaniu umów na czas określony i wynagrodzenie przestojowe przysługują jedynie pracownikom, czyli osobom, które podpisały umowę o pracę. Może mieć miejsce taka sytuacja, gdy podpisał Pan umowę zlecenia, ale pracuje jak pracownik (czyli właściwa byłaby umowa o pracę). Jeżeli tak jest, to Pana pracodawca popełnił wykroczenie przeciwko prawom pracownika, ponieważ nie zawarł umowy o pracę. Gdyby była umowa o pracę, przysługiwałby Panu dodatek i wynagrodzenie przestojowe. Jednak mam za mało danych, by ocenić sytuację.

Reklamy

1 komentarz »

  1. anka said

    mam podpisana umowe zlecenie z 2 osobami w tej samej firmie pracuje juz 5 miesięcy po 12 h na 20 sluzb w miesiącu czy to mozliwe

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: